Maszyna do szycia dla dzieci

Przygodę z szyciem możemy rozpocząć w każdym wieku. Wystarczy maszyna do szycia dla dzieci, skrawki materiałów i można tworzyć małe dzieła sztuki.
Moja przygoda z szyciem trwa niecałe trzy lata i bardzo żałuję, że zaczęłam ją tak późno. Dzisiaj robię wszystko aby zarazić inne dzieci pasją tworzenia.
Namawiam też moje koleżanki aby kupowały swoim dzieciom maszyny. Bo kiedy mają szyć jak nie teraz?
Tylko jaka powinna być ta idealna maszyna do szycia dla dzieci?

Prowadząc warsztaty mobilnej manufaktury Maszyno-Robótki widzę z jak dużym zainteresowaniem dzieci obserwują każdy mój ruch przy maszynie. Dużo się przyglądają, słuchają i uczą. Chcą szyć a ich rodzice stają przed wyborem kupna odpowiedniej maszyny do szycia. Często spotykam się z pytaniem o tą idealną maszynę do szycia dla dzieci.

Już dawno chciałam wyjaśnić Wam różnicę pomiędzy maszyną dla dzieci a maszyną do dorosłych.
Specjalnie dla Was zadałam kilka kluczowych pytań Ewie Wójcik ze szkoły szycia i sklepu z maszynami Ultra Maszyna. Kurs dla osób początkujących jaki tam odbyłam był dla mnie świetnym etapem w mojej przygodzie z szyciem.
Nie znam nikogo innego kto lepiej rozwiałby Wasze i moje wątpliwości w tym temacie.

 

maszyna_do_szycia_dla_dziecka_dla_nastolatki_Texi_Joy_13

 

Ewa, w Waszej ofercie znajdziemy kilka maszyn dla dzieci. Dla dzieci w jakim wieku są te maszyny?

Aktualnie na rynku producenci renomowanych marek oferują trzy modele, które są dedykowane dla dzieci i młodzieży. Dla najmłodszych – Janome Sew Mini, następnie Texi Joy 13, a dla zdecydowanie starszych (nastolatkowie) Brother KD 144 Little Angel. Według zaleceń model Sew Mini jest skierowany dla dzieci powyżej 8 roku życia, Texi Joy 13 również, Brother KD 144 jest dla starszego pokolenia. Rzeczywistość jednak bardzo mocno weryfikuje te zalecenia, nasze doświadczenie pokazuje, że na Sew Mini z powodzeniem radzą sobie już czterolatki, śmielsze ośmiolatki uznają niekiedy Sew Mini za „za mało dorosłą”. Do texi Joy z powodzeniem siadają sprytne i odważne sześcio i siedmiolatki, do KD 144 często siadają już nawet dziewięcio czy dziesięciolatki.

 

Czym różnią się od maszyn profesjonalnych?

Sew Mini i Texi Joy oczywiście gabarytami, są dużo mniejsze od standardowych maszyn dla dorosłych, mają zdecydowanie mniejsze pole pracy i są dużo lżejsze. KD 144 jest zbliżona gabarytami i wagą do podstawowej maszyny mechanicznej dla dorosłych.
Maszyny dedykowane dla dzieci mają dużo mniejszą siłę wkłucia niż maszyny profesjonalne, są wolniejsze, SEW MINI posiada specjalną osłonę przy igle chroniącą przed włożeniem małych paluszków, mają też słabsze silniki.
Kolejną cechą odróżniającą jest oczywiście ilość funkcji i parametrów, które możemy zmieniać. Maszyny dla dzieci posiadają ograniczoną ilość ściegów i tylko Texi Joy posiada możliwość regulowania gęstości ściegów, pozostałe modele nie mają ani regulacji gęstości ani szerokości.
Poza tym, co do samej istoty funkcjonowania, maszyny dla dzieci działają dokładnie tak samo jak maszyny dla dorosłych (szyją do przodu, mają funkcję szycia wstecz, nawlekamy je analogicznie, możemy nawijać na nich nitki na szpulki, zmieniać ściegi i w przypadku Texi Joy 13 i KD 144 obszywać dziurki).

 

Maszyna_do_szycia_dla_dziecka_Brother_KD_144_maszyna_dla

Czy na takiej maszynie mogą szyć również osoby dorosłe?

Oczywiście, że tak. Osobiście znam kilka mam, które najpierw kupiły maszyny swoim dzieciom a w między czasie okazało się, że same złapały bakcyla i zaczęły wykonywać proste operacje domowe (skracanie spodni, podkładanie firanek itd.). Dopiero po jakimś czasie podjęły decyzję o zmianie maszyny na bardziej profesjonalną czyli jednoznacznie okazuje się, że nawet maszyny dla dzieci są wystarczające do wykonywania prostych czynności.

 

Czy na takiej maszynie można szyć np ubrania?

Jako osoba związana z branżą przez zwrot „szyć ubrania” rozumiem w pełni profesjonalne, zgodne ze sztuką krawiecką, szycie i wykańczanie różnorodnych asortymentów (a co za tym idzie szycie dzianin i tkanin o różnej grubości itd.) i jeśli według tego miałabym udzielić odpowiedzi to brzmiałaby ona: „raczej nie” a przynajmniej momentami mogłoby nam być ciężko.
Na pewno na modelach tego typu możemy dokonywać prostych przeróbek, skracać, podwijać, cerować, naprawiać i szyć proste rzeczy z niewymagających surowców. Uszyjemy torbę shopperkę pod warunkiem, że nie weźmiemy na celownik grubej skóry, uszyjemy plecak-worek dla dziecka na buty, uszyjemy maskotkę, zasłonkę do pokoju, fartuszek, rękawicę, prostą bluzkę, cienką sukienkę, spodenki itd.
Wyzwaniem byłoby szycie odzieży cięższej, szycie grubych warstw jeansu, filcu, skóry, skaju itp.

 

Czy maszyny dla dzieci to jeszcze zabawki czy już profesjonalne urządzenia?

Odpowiedź na to pytanie myślę, że w dużym stopniu wynika z powyższych odpowiedzi. Na pewno nie są to zabawki, choć dają dużo radości i w tym sensie można by je nazwać zabawkami. Maszyny dla dzieci to sprzęt technicznie przygotowany do rozpoczęcia przygody z szyciem a nie do znacznego poszerzania i rozwijania tej pasji.

 

Dlaczego warto kupić maszynę dla dzieci a nie od razu „dorosłą”?

Przede wszystkim z uwagi na jej gabaryt, delikatność i prędkość pracy. Tego typu maszyny nie przestraszą i nie zniechęcą dziecka na wstępie, są bardzo przyjazne i zapraszają do tego, żeby zacząć bawić się w szycie. Dziecko nie potrzebuje tak zaawansowanych funkcji jak np. pozycjonowanie igły, sterowanie położeniem igły czy regulacja docisku stopki (tego typu funkcji, które pojawiają się w „dorosłych” maszynach jest cała masa i są one zupełnie zbędne w przypadku dziecięcego szycia, które ma dopiero zweryfikować jak daleko pogłębi się zachwyt nad szyciem i tworzeniem).

 

maszyna_do_szycia_dla_dziecka_maszyna_dla_najmlodszych_m

Czym kierować się przy wyborze dziecięcej maszyny?

Tym, o czym większość rodziców zapomina na wstępie – charakterem swojej pociechy. Kiedy dobieramy maszynę pod konkretnego klienta na prezent dla dziecka przede wszystkim najpierw staramy się dowiedzieć się, jaki jest temperament młodego fana szycia. Dopytujemy, czy dziecko jest odważne i lubi nowości, czy woli bezpieczniejsze rozwiązania, czy uczy się szybko, czy wolno, w jakim tempie nudzi się poznawanymi funkcjami, na ile korzysta z pomocy rodzica a na ile chce pracować samodzielnie itd. Im bardziej energetyczne i chętne do nauki dziecko tym wyższy model maszyny powinniśmy kupić. Ważne kryterium to też kwestia tego, czy maszyna jest przypadkową zachcianką czy wynikiem długiego zainteresowania. Jeśli jest to wynik długiego zainteresowania a dziecko jeszcze wiekiem teoretycznie nie pasuje do najwyższych modeli maszyn dla dzieci ale przy tym jest bardzo chętne do nauki, kupienie najbardziej podstawowego modelu bardzo szybko okazuje się być błędną decyzją i klienci wracają po wyższe modele.

 

W jakie dodatkowe akcesoria warto się zaopatrzyć kupując maszynę dla dziecka?

W tym miejscu największy nacisk trzeba położyć na różnorodność materiałów do tworzenia, kolorowych nici, tkanin, akcesoriów do tworzenia zabawek.
Do maszyny dla dziecka na pewno nie trzeba dokupować dodatkowych stopek czy innych asortymentów typowych dla maszyn dla dorosłych.
Na pewno warto pomyśleć o specjalnych nożyczkach dla dzieci.

 

Ile kosztują maszyny dla dzieci.

Od 290,00 zł do 460,00 zł.

 

Mam wielką nadzieję, że pomogłyśmy moim czytelnikom w wyborze maszyny do szycia dla ich dzieci. Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi.

Ja również mam taką nadzieję. Dziękuję.

 

 

Ewa Wójcik na co dzień prowadzi szkołę szycia i sklep z maszynami Ultra Maszyna w Łodzi i Warszawie.
Gwarantuję, że z wielką przyjemnością odpowie na Wasze pytania, doradzi a nawet przeprowadzi krótki kurs użytkowania zakupionego u niej sprzętu.

 

 

Mam nadzieję, że pomogłam Wam choć trochę w wyborze maszyny do szycia dla dzieci.

Kto wie, może zdecydujecie się na zakup prostej maszyny dla dorosłych?

Na naszym rynku dostępnych jest ponad setka maszyn z różnymi funkcjami dlatego warto poznać wszystkie plusy i minusy takich zakupów.