Jak zacząć szyć – 19 zasad dla osób początkujących

 

Najtrudniejszy jest zawsze ten pierwszy krok. Nie wierzę gdy ktoś mówi: mam dwie lewe ręce do szycia.
Też tak kiedyś myślałam. W końcu kilka lat temu nie potrafiłam obsługiwać maszyny.Nie wiedziałam, że przód bluzki ma inny wykrój od tyłu a dzianina wcale nie jest tkaniną.
Dzisiaj jestem mądrzejsza o kilka cennych wskazówek i chciałabym się z Wami nimi podzielić.
W szyciu najważniejsze są czas, cierpliwość i dobra zabawa ale znajdzie się też kilka innych ważnych informacji, którymi chciałabym się z Tobą podzielić.

Wpis jest na bieżąco aktualizowany dzięki czytelnikom bloga Noszki – Domowa Manufaktura.

Bardzo dziękuję za rady i wskazówki. Cieszę, że mogę liczyć na Waszą pomoc. 

 

Jak zacząć szyć maszynie – czyli 19 zasad dla początkujących w szyciu.

 

1. Znajdź czas na szycie.

Na szycie trzeba mieć czas. Z doświadczenia bycia samoukiem wiem, że w tym hobby najbardziej opłacalne są czas i cierpliwość. Bez nich nie będziesz szyć. Nie wykroisz materiału.
Nie nauczysz się dokładności. Nie spiesz się, bądź dokładna, przeczytaj dwa, zrób trzy razy.
Czasem lepiej zrobić jeden krok w tył aby zrobić dwa do przodu.

 

 2. Zacznij od starych ubrań i niepotrzebnych materiałów, unikaj elastycznych materiałów.

Nie ma sensu wydawać wielkich pieniędzy, gdy nie umiesz szyć, nie wiesz czy w ogóle będziesz szyć.
Próbuj, tnij, kreuj, testuj swoje doświadczenie na starych materiałach.
Stare prześcieradło będzie idealne na pierwszą torbę, sweter to idealna poszewka na poduszkę
a z rękawów starej bluzy uszyjesz pierwsze spodnie dresowe dla swojego dziecka. Szycie elastycznych materiałów sprawia na początku dużo problemów. Ja zaczynałam od bawełny „pościelowej” i to był dobry wybór.

 

3. Naucz się rozpoznawać materiały. 

Jeżeli nie masz w pobliżu nikogo kto zna się na tym i mógłby się podzielić tą wiedzą odwiedź pobliski sklep z materiałami. Sprzedawca chętnie ( w zależności od dnia, humoru) odpowie na wszystkie Twoje pytania. Musisz wiedzieć, że każdy materiał inaczej reaguje na temperaturę prania, jedne mają większą kurczliwość inne mniejszą. Takie rzeczy też warto wiedzieć.

 

4. Przygotuj sobie wygodne miejsce do szycia. 

W każdym mieszkaniu znajdzie się miejsce na maszynę do szycia. W kuchni, w salonie, w sypialni.
Niezależnie od tego gdzie ją postawisz musi pamiętać o organizacji swojego miejsca pracy. Powinnaś mieć miejsce na swobodne ruchy przy maszynie. Materiał trzeba rozłożyć na płasko, coś trzeba zmierzyć, coś spiąć szpilkami. Ograniczone ruchy przeszkadzają w szyciu. Pamiętaj, że szycie na maszynie związane jest z posiadaniem dużej liczby materiałów,
dodatków i akcesoriów krawieckich. Od początku je segreguj, układaj. Nazwij to miejsce dumnie swoją małą pracownią i dbaj o nią.

 

5. Inspiruj się.

Portale społecznościowe to kopalnia inspiracji.
Im więcej będziesz oglądała zdjęć, pomysłów, instrukcji krok po kroku, tym większą ochotę będziesz miała na szycie.

 

6. Nie kupuj drogiej maszyny do szycia.

Nie wydawaj wielkich pieniędzy na nową maszynę, gdy dopiero zaczynasz szyć. Jest szansa, że pierwsze kroki w szyciu dasz radę zrobić na starym Łuczniku swojej babci lub cioci. No i pamiętaj, mogą być to pierwsze i ostatnie kroki w Twojej przygodzie z szyciem. Gdy postanowisz kupić nową maszynę, zapytaj o radę osób dłużej szyjących lub doradcy w sklepie. Pamiętaj też, że wiele supermarketów przyciąga klienta ceną chociaż kompletnie nie przekłada się to na jakość sprzedawanych produktów.

 

7. Przeczytaj instrukcję dołączoną do maszyny do szycia.

Mam złotą zasadę, że jeżeli maszyna nie szyje, plącze i wydaje dziwne odgłosy zawsze sięgam do instrukcji. Tobie też polecam dokładne zapoznanie się z książeczką dołączoną do opakowania. Znajdziesz tam również przydatne informacje dotyczące czyszczenia i oliwienia Twojej maszyny.

 

8. Mierz, dodawaj, odejmuj.

Zaprzyjaźnij się z miarką. Mierz, dodawaj, odejmuj i próbuj. Odpowiedni zmierzony materiał, odliczenie zapasu na szwy to umiejętność, którą warto posiadać już na początku Twojej przygody z szyciem.

 

9. Kup prujkę!

Bez prucia nie ma szycia. Od pierwszych chwil z maszyną będziesz zmuszona pruć, zszywać i jeszcze raz pruć. Musisz się z tym pogodzić. Smutna prawda o szyciu. Szybkie prucie to również ważna umiejętność w Twojej przygodzie z maszyną do szycia.

 

10. Prasuj.

Żelazko i deska do prasowania to oprócz maszyny do szycia kolejne dwa ważne elementy
w Twojej małej pracowni. Każde zszyte ze sobą dwa kawałki materiału trzeba uprasować. Każdy szew należy przeprasować, zaprasować i rozprasować. Dzięki temu uszyta rzecz wygląda schludniej i o wiele ładniej się układa.

 

11. Zapisz się na kurs, poproś ciocię o pomoc, ucz się.

Nikt nie wytłumaczy nam szycia lepiej niż osoba z długim doświadczeniem.
Tajniki szycia przekazywane z pokolenia na pokolenie to o niebo lepsza baza wiedzy niż ogólnodostępne filmy instruktażowe i prasa branżowa. Jeżeli nie mamy możliwości pójścia na kurs, w sąsiedztwie nikt nie szyje to próbujmy na własną rękę szukać pomocy w internecie. Uczmy się, czytajmy i zapisujmy najważniejsze rzeczy w specjalnie do tego stworzonym do tego pliku na komputerze. Ostrzegam, będzie tego dużo!

 

12. Zacznij od najprostszych rzeczy.

Poszewki, etui na telefon, ręczniczki, ściereczki, czapki, apaszki, kominy. Zacznij od najprostszych rzeczy.
Podnoś sobie poprzeczkę powoli bo inaczej szybko się zniechęcisz.

 

13. Szyj po śladzie.

Zacznij od testowania ściegów maszyny. Szyj po śladzie. Narysuj na materiale ślimaka, serce, gwiazdę. Ucz się szycia do przodu, do tyłu. Warto również szyć najpierw po papierze. Papier zawsze możesz wyrzucić.

 

14. Trzymaj dłonie daleko od igły.

Ze względu bezpieczeństwa nigdy o tym nie zapominaj. Dobrze wiesz czym może skończyć się taki wypadek. Ból, płacz i uraz na kilka miesięcy.

 

15. Fastryguj.

Może się wydawać to nudne i niepotrzebne ale dzięki fastrygowaniu mamy pewność, że nasze materiały się nie przesuną przy zszywaniu. To prawda fastrygowanie trwa o wiele dłużej niż spinanie materiału szpilkami  jednak efekt końcowy może nam wynagrodzić poświęcony na fastrygę czas.

 

16. Kup dobre nożyczki!

Kup dobre nożyczki do cięcia materiałów i pamiętaj, pod żadnym pozorem nie użyczaj ich swoim dzieciom, mężowi, chłopakowi do cięcia papieru. Tępe nie będą pomocne w szyciu. 

 

17. Szyj dla siebie nie na sprzedaż.

Trzeba to powiedzieć głośno. Większość rzeczy, które sprzedawane są przez osoby zaczynające szyć nie nadaje się na sprzedaż. Powinnaś mieć pewność, że posiadasz wystarczającą wiedzę i umiejętności aby rozpocząć swoją przygodę z działalnością gospodarczą, której założenie będzie konieczne jak tylko zaczniesz szyć na sprzedaż.

 

18. Uwierz w swoje umiejętności!

Powtarzaj sobie do złudzenia, że się uda. Nie poddawaj się po pierwszym pruciu, poplątanej nici. Musi się udać. Koniec i kropka.

 

19. Baw się szyciem!

Nie traktuj szycia poważnie. To hobby, pasja i dodatkowe zajęcie, które ma nas odprężyć.

I pamiętaj, w szyciu tylko cierpliwość i spokój mogą nas uratować.

 

Dodasz coś do naszej listy?