Kreatywna Noc Muzeów dla dzieci – Warszawa 2017

Noc Muzeów w Warszawie tuż tuż a dokładniej 20 maja. Co się będzie działo i jakie miejsca warto odwiedzić? Mam dla Ciebie kilka kreatywnych propozycji dla dzieci i nie tylko a wśród nich warsztaty, pokazy i wystawy. Przed nami kreatywna Noc Muzeów 2017!

Jak co roku o tej porze mamy w planach wziąć udział w Nocy Muzeów. Tegoroczna akcja odbędzie się 20 maja i trwać będzie do późnych godzin wieczornych. Ogromnie jestem ciekawa jakie atrakcje przyszykują dla nas i naszych pociech warszawskie, i podwarszawskie muzea. Z proponowanych przez miasto atrakcji ciężko wybrać kilka bo od razu ma się w planach odwiedzenie kilkunastu muzeów, domów kultury, galerii na terenie Warszawy.

Postanowiliśmy, że tegoroczna Noc Muzeów będzie kreatywna a jak czas i dzieci pozwolą skupimy się w tym roku na kreatywnej stronie wydarzenia, biorąc udział w warsztatach, zajęciach dla dzieci i spotkaniach, które pewnie na długo zostaną w naszej i dzieci pamięci. Poniżej znajdziesz najfajniejsze naszym zdaniem wydarzenia tej nocy. Jeżeli mieszkasz w Warszawie albo planujesz odwiedzić majową stolicę, może znajdziesz również coś dla siebie?

Huta ArcelorMittal Warszawa

Nie wiem o co chodzi ale uwielbiam wszelkiego rodzaju fabryki, huty, kopalnie. Mogłabym je zwiedzać, fotografować i znowu zwiedzać. Koniecznie muszę zabrać dziewczyny do schronu, który tego dnia będzie udostępniony zwiedzającym. Kreatywności przy tym mało ale emocji pewnie przy zwiedzaniu sporo.  20 maja odbędzie się zwiedzanie schronu, a właściwie Stanowiska Dowodzenia Obrony Cywilnej, mieszczącego się w podziemiach biurowca Huty Warszawa (aktualna nazwa Huta ArcelorMittal Warszawa). Obiekt powstał na przełomie lat 50. i 60. XX w. i został zachowany w stanie nienaruszonym, z pełnym wyposażeniem. Może być ciekawie!

Dom Kultury Kadr na warszawskim Mokotowie

Tego dnia w Domu Kultury Kadr na warszawkim Mokotowie odbędą się warsztaty familijne i atrakcje, m.in. koncerty. Będzie też możliwość wykonania zdjęć z neonami Domu Kultury Kadr. Kto ma blisko niech koniecznie wpada!

Teatr Guliwer zamieni się w ZOO

Po raz pierwszy teatr zaprasza na Noc Muzeów zorganizowaną we współpracy z Miejskim Ogrodem Zoologicznym w Warszawie! Jeśli marzycie o nocnym spacerze po ZOO wśród dzikich zwierząt, przyjdźcie do Teatru Lalek Guliwer w Noc Muzeów. Kiedy za kurtyną znikają aktorzy i lalki, zaczyna się istne ZOO! Odkryjemy przed widzami naszą największą teatralną tajemnicę… Zapowiada się bardzo interesująco!

Warsztaty ceramiczne w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania 

Warsztaty ceramiczne, które poprowadzą animatorzy z Kazimierza, pod czujnym okiem wykładowców sztuk plastycznych z WSEiZ będą idealnym pomysłem dla starszych dzieci. Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania zaprasza na warszawki Mokotów, na ul. Olszewską 12, w godzinach 18-22.

Instytut Edukacji Artystycznej APS im. Marii Grzegorzewskiej na Ochocie i rodzinne warsztaty graficzne 

Tam to się będzie działo. Instytut otwarty będzie dla zwiedzających w godzinach 17-22 i w tym czasie odbędzie się tam sporo warsztatów dla dzieci. Odbędą się tam rodzinne warsztaty graficzne pt. Śladami Zwierząt (technika druku wypukłego, collage), warsztaty rzeźbiarskie i warsztaty rysunkowe i graficzne (technika suchej igły) Cokolwiek to znaczy, zapowiada się ciekawie!

Ośrodek Kultury Muzułmańskiej i warsztaty malowania henną

W Ośrodku Kultury Muzułmańskiej oprócz warsztatów nauki hebrajskiego odbędą się tutaj warsztaty malowania henną i warsztaty hiżabowe, czyli warsztaty wiązania chusty muzułmańskiej.

Muzealny podwieczorek w Maczku na warszawskich Bielanach

Moje liceum zaprasza wszystkich do czytelni zrewitalizowanej w ramach Budżetu Partycypacyjnego 2016. W programie : turniej gier z nagrodami Planszowy zawrót głowy, warsztaty manualne dla dzieci i rodziców, wystaw, kawiarenka z domowymi ciastami i gorącymi napojami. Jednym słowem będzie się działo! Wszystko odbywa się w godzinach 15:30-20:00

Czar PRL Muzeum życia minionej epoki to kolejny hit

„W tym roku Czar PRL Muzeum życia minionej epoki zajmie się tematem okrągłych rocznic bajkowych postaci: Misia Uszatka, który obchodzi 60. urodziny, oraz Reksia – obchodzącego 50. urodziny. Ma to być rodzinne świętowanie, oglądanie bajek i spędzanie czasu z tymi postaciami. Dla dorosłych to świetny powrót do dzieciństwa, a dla dzieci poznanie dzieciństwa rodziców. W ten sposób bajki połączą pokolenia!”

Fabryka Czekolady E. Wedel 

Strasznie żałuję, że fabryka nie organizuje warsztatów dekorowanie torcików albo czekolady ale chyba samo zwiedzanie tego miejsca może być równie interesujące. „Podczas zwiedzania fabryki, najbardziej czekoladowego miejsca w Polsce, goście poznają od kuchni produkcję wedlowskich słodyczy. Zobaczą Linię Venus, jedną z najbardziej nowoczesnych linii produkcyjnych w Europie, oraz Pracownię Rarytasów, gdzie powstają ręcznie robione wedlowskie smakołyki. Będą mieli okazję poznać historię firmy i obejrzeć salę pamięci, w której kiedyś pracował sam Jan Wedel, oraz skosztować wedlowskich słodyczy i podziwiać galerię rzeźb z czekolady (m.in. makietę miasta z czekoladową kolejką autorstwa Janusza Profusa, Maestro Czekolady E. Wedel).”

Orkiestra Sinfonia Varsovia i warsztaty malowania zdjęć

W godzinach 17:30-19:00 odbędą się zajęcia dla młodzieży i dzieci – „malowanie zdjęć” siedziby Orkiestry Sinfonia Varsovia oraz starej, przedwojennej Warszawy w technice gumolejowej. Brzmi ciekawie!

Fundacja A.R.T. na Pradze Północ i warsztaty rzeźbiarskie

Oprócz rodzinnych animacji odbędą się warsztaty rzeźbiarskie Anioły są wśród nas. Jeden ma anielski głos, drugi wręcz niebiański wzrok a Praga ma własne Praskie Anioły. Jestem ciekawa tych praskich aniołów bardzo!

Muzeum Drukarstwa Warszawskiego i warsztaty druku typograficznego

W czasie Nocy Muzeów będzie można zobaczyć trzy prezentacje: Maszyny poligraficzne w zbiorach Muzeum Drukarstwa, Muzeum Drukarstwa w podróży, Zakłady Graficzne Dom Słowa Polskiego. Zostanie też przygotowany druk typograficzny (skład ręczny). Pamiątkę z wizyty w Muzeum Drukarstwa z datą imprezy, który będzie można własnoręcznie wytłoczyć na zabytkowej prasie.

Akademia Sztuk Pięknych i warsztaty metodą linorytu

Program Akademii Sztuk Pięknych na Noc Muzeów jest tak długi, że od razu odeślę Cię na stronę ASP, tutaj (klik). Z całej oferty na ten wieczór naszą uwagę przykuły warsztaty Malujemy na wodzie – warsztaty oraz pokaz wykonywania papierów dekoracyjnych metodą ebru. Przyznam się, że nic nam to nie mówi ale właśnie otwarcie brak Akademi Sztuk Pięknych pozwoli nam na poznanie tych wszystkich plastycznych i twórczych metod. Może zainteresują Cię na przykład warsztaty wykonywania bransoletek z muliny na podstawie techniki zaplatania kapitałek oraz omówienie wybranych typów opraw książkowych na przestrzeni dziejów. To dopiero brzmi ciekawie!

Dom Artysty Plastyka zaprasza na warsztaty 

Dom Artysty Plastyka znajdujący się w Śródmieściu zapraszam na wystawę tkaniny artystycznej w ramach której odbędą się warsztaty dla dużych i małych, związane z nauką tkania. Odbędą się też warsztaty ceramiczne z Agnieszką Beer. Uczestnicy wezmą udział w artystycznym lepieniu i zdobieniu talerzy.

Główny Urząd Miar i coś dla małych, i dużych chłopców

Prezentacja programu Galileo i Copernicus, projekcja filmu o pomiarach wokół nas, wystawa plakatów Światowego Dnia Metrologii i pokazy laboratoriów to tylko część atrakcji zaplanowanych na Noc Muzeów 20 maja. U nas same dziewczynki ale dla taty z synkiem lub po prostu męskiej części ekipy Twojej domowej manufaktury to miejsce może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Muzeum Bursztynu i warsztat bursztynniczy

To dopiero zapowiada się świetnie. Muzeum Bursztynu szykuje na 20 maja warsztaty bursztynnicze przy użyciu replik średniowiecznych narzędzi jubilerskich. W trakcie trwania warsztatów zaprezentowane zostaną również współczesne metody produkcji biżuterii z bursztynem, których precyzję będzie można obserwować dzięki zainstalowanym kamerom i ekranom. Dla dzieci to może być bardzo interesujące!

Muzeum Ewolucji i świat dinozaurów

Muzeum ewolucji zaprasza na prezentacja mikroskamieniałości pod mikroskopem, w trakcie której będzie możliwość zobaczenia struktur i organizmów, których nie można dostrzec gołym okiem. W międzyczasie dzieci pokolorują dinokolorowanki i zagrają w gry edukacyjne o ewolucji. Dla fanów dinozaurów wyprawa jak znalazł.

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie i doświadczenia chemiczne

Podczas prostych doświadczeń zostaną pokazane podstawowe reakcje chemiczne. a chętni będą mogli wykryć skażenie własnych dłoni i obuwia radionuklidami za pomocą bramki dozymetrycznej. Ciekawe co to znaczy? Dla dzieci przygotowano tzw. glow-box, gdzie przekonają się, jak wygląda praca chemika jądrowego. Ponadto odwiedzający muzeum będą mogli sprawdzić swoją wiedzę i wziąć udział w konkursach o Marii Skłodowskiej-Curie. Dla zwycięzców przewidziano upominki, no a kto nie lubi upominków!

Pracownia Rysunku Domin i wspólne rysowanie Warszawy

Pracownia Rysunku Domin zaprasza wszystkich miłośników (tych małych i dużych) do tworzenia kreatywnych rzeczy, punktów, kresek, płaszczyzn, brył, kształtów, plam, szkiców, rysunków, akwareli, obrazów, widoków, powidoków, pejzaży, przedmiotów i architektury na wystawę prac oraz do stworzenia wspólnego rysunku Warszawy, który zostanie zeskanowany i wysłany do wszystkich współautorów. Fajna pamiątka z Nocy Muzeów.

Ośrodek Kultury Wesoła i wypał raku

Ośrodek Kultury Wesoła zaprasza na noc z ceramiką W programie  czekać na Ciebie będą ceramiczne puzzle czyli ogromna ilość kolorowych kafelków, które po złożeniu i dopasowaniu kolorów i kształtów stworzą obraz kwiecistej łąki. Będą też ceramiczne malowanki − zajęcia plastyczne dla dzieci i warsztaty toczenia na kole garncarskim dla młodzieży i dorosłych. Główną atrakcją będzie wypał raku (rodzaj japońskiej ceramiki; do czerwoności rozgrzane naczynia z tzw. żywego ognia wyciąga się specjalnymi szczypcami, a następnie poddaje redukcji w materiale redukcyjnym).

 

Warsztaty ceramiczne w Ogrodzie Ceramiki 

Żoliborski Ogród Ceramiki zaprasza wszystkie dzieci powyżej 6 roku życia na warsztaty ceramiczne, w ramach których powstaną elementy do ceramicznej instalacji przedstawiającej latające motyle. Instalacja zostanie zamontowana w przestrzeni publicznej na Żoliborzu.

 

Powyższe propozycje to tylko część z atrakcji, które odbędą się w trakcie warszawskiej Nocy Muzeów. Cały program znajdziesz na specjalnie przygotowanej na tą okazję broszurze, do pobrania tutaj (klik). Tekst został napisany również w oparciu o tą publikacje. Mam nadzieję, że wspólnie skorzystamy z przygotowanych warsztatów i spotkań, które na nas czekają.

Być może spotkamy się gdzieś po drodze. Do zobaczenia!