Jak zrobić las w słoiku?

Czy to prawda, że można zamknąć las w słoiku? Ja udowadniam, że można! Jak to zrobić? Dzisiaj właśnie o tym piszę w domowej. 

Jakiś czas temu miałam okazję wystąpić w Polskie Radio Dzieciom, opowiadałam o szyciu, o zrób to sam w aspekcie rodzicielstwa, i o samej potrzebie tworzenia. Przekonywałam słuchaczy, że „do it yourself”  można robić ze wszystkiego, że zacząć szyć może każdy, a samo tworzenie wcale nie wymaga wielkich nakładów finansowych. Wiedziałam co mówię bo właśnie tego samego dnia, kilka godzin wcześniej powstała piękna dekoracja do salonu. Co zrobiłam? Zamknęłam las w słoiku.

Las w słoiku to kolejna ozdoba, którą z całego serca polecam wam zrobić. Pięknie się prezentuje i daję słowo, wzbudza zachwyt odwiedzających nas gości. Za nim jednak przystąpicie do zbierania elementów waszej dekoracji pamiętajcie,
że nie wszystkie rośliny można zrywać. Część z nich jest pod ścisłą ochroną a część może być nawet trująca.

Pokazując Wam przyniesione dary lasu musiałam mieć pewność, że robię to legalnie i zgodnie z prawem! Nie zwlekając ani chwili zadzwoniłam więc do Lasów Państwowych. Wystarczył jeden telefon i wiedziałam, że żadna chroniona roślina nie znalazła się na naszym kuchennym stole. Dodatkowo dowiedziałam się, jak nazywają się poszczególne okazy widoczne na pierwszym zdjęciu i że jedna z nich w młodym stadium jest trująca (Tanacetum vulgare).

Jak zrobić las w słoiku?

Każda kompozycja będzie odpowiednia i każda będzie dobrze wpisywała się w nowoczesne wnętrze. W zależności od tego jakie rośliny przyniesiemy z lasu, taki stworzymy eko-system. Bo taki las w słoiku żyje, światło dostarcza energii roślinom a woda ma obieg zamknięty co dobrze widać po skraplającej się na roślinach parze wodnej. Las w słoiku to również idealna ozdoba edukacyjna do pokoju dzieci.

Do zrobienia lasu w słoiku potrzebujemy.

– słoika z przykrywką
– ziemię z lasu, zagajnika
– rośliny z lasu, zagajnika
– kora ze starego pnia.
– dodatkowo użyłam dekoracyjnych kamieni, prosto z Albanii.

Układamy na dole słoika kamienie i ziemię. Mech, rośliny, korę ułożyłam tak aby stworzyły całość, gotową do zamknięcia w słoiku. W zależności jakich użyjemy roślin, taki las zostanie z nami na dłużej. Szukając tego jedynego odpowiedniego rozwiązania spróbowałam kilku kompozycji. Bardzo żałuję, że miałam w domu tylko jeden wolny słoik z przykrywką.

 

Bardzo jestem ciekawa czy kiedykolwiek robiliście taki las w słoiku. Nasz stoi w salonie już drugi rok i nadal ma się świetnie! Co prawda zarósł ciut mchem ale po zdjęciu przykrywki pachnie jak prawdziwy i coś czuję, że jeszcze długo będzie ozdabiał centralne miejsce domowej manufaktury 🙂
Co sądzicie o takiej dekoracji? Jak Wam się podoba?

Do napisania!