Podział majątku wspólnego to jedno z najważniejszych i często najtrudniejszych zagadnień, z jakimi muszą zmierzyć się małżonkowie w trakcie rozwodu. W Sosnowcu, jak w całej Polsce, procedury dotyczące podziału majątku regulowane są przez przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. W niniejszym artykule przybliżymy, jak wygląda proces podziału majątku wspólnego w Sosnowcu, jakie kroki należy podjąć i na co zwrócić szczególną uwagę.
Czym jest majątek wspólny?
Majątek wspólny to wszystkie dobra materialne i niematerialne nabyte przez małżonków w trakcie trwania małżeństwa. Do majątku wspólnego zalicza się m.in. wynagrodzenia za pracę, dochody z działalności gospodarczej, nieruchomości, ruchomości, oszczędności oraz prawa majątkowe. Majątek nabyty przed zawarciem małżeństwa, darowizny, spadki oraz przedmioty osobiste nie wchodzą w skład majątku wspólnego i są własnością osobistą każdego z małżonków.
Dobrowolny podział majątku
Najprostszym i najszybszym sposobem podziału majątku wspólnego jest osiągnięcie porozumienia między małżonkami. W takim przypadku, małżonkowie mogą sporządzić umowę o podziale majątku, którą następnie potwierdzą przed notariuszem. Umowa ta powinna zawierać szczegółowy opis składników majątku oraz sposób ich podziału. Notarialne poświadczenie umowy zapewnia jej ważność i egzekwowalność. Podział majątku wspólnego w Sosnowcu ma daleko idące skutki prawne i finansowe. Każdy z małżonków staje się wyłącznym właścicielem przypisanych mu składników majątku i może nimi swobodnie dysponować.